На преден план
Морската вода в района на Офицерския плаж във Варна вече е безопасна за къпане
42
България
Морската вода в района на Офицерския плаж във Варна вече е безопасна за къпанеБързата координация между институциите и своевременно предприетите действия, инициирани от областния управител Марио Смърков, доведоха до изясняване на ситуацията с качеството на морската вода в района на неохраняемия плаж, допълват от областна администрация.В изпълнение на набелязаните мерки Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Варна извърши контролно пробовземане на 19 юни, приблизително 72 часа след установените три дни преди това неблагоприятни резултати.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 26 Юни 2026, 15:25 ч.
Морската вода в района на Офицерския плаж във Варна вече е безопасна за къпане, съобщиха от пресслужбата на Областната управа в крайморския град. Бързата координация между институциите и своевременно предприетите действия, инициирани от областния управител Марио Смърков, доведоха до изясняване на ситуацията с качеството на морската вода в района на неохраняемия плаж, допълват от областна администрация. След установяването на завишени микробиологични показатели областният управител незабавно свика координационна среща с представители на всички компетентни институции, а целта беше да бъдат предприети незабавни действия, да се установят причините за отклонението и да се гарантира безопасността на гражданите и гостите на Варна. В изпълнение на набелязаните мерки Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Варна извърши контролно пробовземане на 19 юни, приблизително 72 часа след установените три дни преди това неблагоприятни резултати. Анализът на пробите показва отлично качество на водите за къпане, като отчетените стойности са значително под нормативно допустимите стойности. Според РЗИ този резултат не отменя необходимостта от задълбочен анализ на причините за регистрираното по-рано замърсяване. Успоредно с това експерти на Регионална инспекция по околната среда и водите са извършили проверки на повърхностния воден обект Шокъров канал, който беше определен като основен предполагаем източник на замърсяването. Проверката е била направена в пиковите вечерни часове, когато натоварването на системата е най-голямо. Не били установени нарушения или нерегламентирани зауствания, а системата е функционирала в рамките на своя капацитет, уточняват от областна управа. Според експертите подобни единични и краткотрайни отклонения в микробиологичните показатели могат да се наблюдават след интензивни валежи, а причината е, че отводнителната система на Варна е смесен тип, при който дъждовните и битовите води се отвеждат по обща канализационна мрежа. При екстремни валежи това може временно да повлияе върху качеството на морската вода в отделни участъци, без да е налице трайно замърсяване. Според институциите обаче е необходимо да бъдат предприети дългосрочни мерки за трайно решаване на проблема, които да бъдат инициирани и координирани от Община Варна в партньорство с компетентните държавни институции и оператора на ВиК системата. „Най-важното е, че институциите реагираха незабавно, работиха съвместно и провериха всички възможни източници на риска. Контролните резултати и официалното становище на РЗИ потвърждават, че към момента качеството на морската вода е в норма и предприетите действия са били навременни и ефективни. Ще продължим да следим ситуацията, защото общественото здраве и безопасността на гражданите остават наш основен приоритет“, заяви областният управител Марио Смърков, цитиран от пресслужбата на областна администрация.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинските съветници във Ветово обсъдиха трансграничен проект за подобряване на туристическата и еко инфраструктура
|
|
|
Финансиране на процедури инвитро и отпускане на финансова помощ на жители на община Благоевград приеха общинските съветници
|
|
|
Прокуратурата ще привлече като обвиняем водача на автомобил БМВ, който предизвика катастрофа с две жертви в Мездра
|
|
|
Мобилният оператор „А1“ представи напредъка по проект за мащабно разгръщане на цифрова инфраструктура в Северозападния и Северния централен район
|
|
|
Няма как за няколко месеца дефицитът да падне до 3%
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Макреш пренасочи средства за ремонти на пътища и общински сгради
|
|
|
Регионалният министър Иван Шишков съобщи, че са набелязани мерки, за да се минимизира или избегне водният режим за Плевен и Ловеч
|
|
|
Временно се променя организацията на движение в два участъка от магистрала „Хемус“ в област Ловеч за ремонт и почистване
|
|
|
Вандали нанесоха щети на „Царска чешма“ в Казанлък
|
|
|
Община Перник организира обществено обсъждане на проект за нова наредба за обществения ред
|
|
Радиопрограми



Тикер
42
ЗАПАЗИ
Общинските съветници във Ветово подкрепиха по-голямо участие на Общината в трансграничен проект за подобряване на туристическата и екологичната инфраструктура на днешното си заседа ...